Jak żywić psa - Gabinet Weterynaryjny Lublin Lwowska 4

Gabinet Weterynaryjny
lek. wet. Sławomir Skrzypiec
20-128 Lublin ul. Lwowska 4
Czynny :
Ponie.- Piątek. : 9.00 - 18.00
Sobota : 9.00 - 12.00
tel. 81-534-41-82
tel. kom. 501-632-114
Przejdź do treści

Jak żywić psa

Porady > Jak żywić
Żywienie psów rosnących

Bardziej wygodne jest żywienie karmami przemysłowymi.
Dobrej jakości karmy są dostosowane do wieku szczeniąt i zbilansowane pod względem składników pokarmowych, witamin oraz związków mineralnych. U szczeniąt żywionych wyłącznie zbilansowaną karmą przemysłową nie należy stosować dodatków wapnia i fosforu.
Karmy dla najmłodszych szczeniąt możemy zacząć stosować w okresie przestawiania ze ssania na żywienie karmą stałą. Dokarmianie szczeniąt przy matce powinno zacząć się już od 3.-4. tygodnia życia.
Przemysłowa karma sucha w początkowym okresie (w 4. tygodniu życia szczenięcia) musi być namaczana w mleku lub wodzie.
Gdy chcemy dokarmiać 4.tygodniowe szczenię dietą przygotowaną metodą domową, używamy gotowanego chudego mięsa drobiowego lub wołowego, twarogu, żółtka jaj, gotowanych płatków owsianych.

Dokarmianie rozpoczynamy od umieszczania małych porcji przygotowanej karmy przed pyszczkiem szczeniaka.
Dokarmianie szczeniąt od 4.tygodnia życia powoduje, że szczenię po odstawieniu od matki (w wieku 6-8 tyg.) chętnie pobiera miękką i wilgotną stałą karmę.
Gdy szczenię osiąga 8.tydzień życia, powinno już być przestawione ze ssania na nowy system żywienia.
Jak wcześniej wspomniałem optymalne jest stosowanie w żywieniu szczeniąt dobrej jakości karmy przemysłowej. Jeżeli decydujemy się na żywienie 8.tygodniowych szczeniąt dietą domową to musi ona składać się w 2/3 z mięsa i w 1/3 ze składników roślinnych. W wieku dorosłym zamieniamy proporcje, to znaczy, że mięso stanowić ma 1/3 zawartości a składniki roślinne 2/3.
Składniki mięsne to: mięso drobiowe, wołowe lub cielęce
Składniki roślinne: ryż, makaron, płatki kukurydziane, jeżeli szczenię toleruje płatki owsiane i kaszę jęczmienną to też możemy je dodawać ( należy jednak pamiętać, że mogą zbyt intensywnie fermentować w przewodzie pokarmowym i prowadzić do wzdęć) Bardzo ważny jest dodatek warzyw i owoców ( marchewka- nawet surowa, rozdrobnione banany i starte jabłka)

Przy żywieniu dietą domową pamiętać należy o dodatku do karmy preparatu mineralno witaminowego ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowej zawartości wapnia i fosforu.. Doboru określonego preparatu dokonam w gabinecie.

Czy dawać świeże (słodkie) mleko? - Raczej nie.
Laktozę czyli cukier mlekowy trawią tylko młode ssące szczeniaki. U starszych, tuż po odłączeniu od matki zanika enzym laktaza, która rozkłada laktozę. Nierozłożona laktoza sprzyja zatrzymaniu wody w jelitach i rozwojowi niewłaściwych bakterii w przewodzie pokarmowym a tym samym usposabia do występowania biegunek, wzdęć, bólów brzucha. Ser biały w przeciwieństwie do świeżego mleka zawiera znikomą ilość laktozy ( ta jest odsączana razem z serwatką), dlatego może być z powodzeniem wykorzystywany w żywieniu starszych szczeniąt jako źródło dobrej jakości białka. Jogurty naturalne i kefiry też są najczęściej dobrze tolerowane przez starsze szczenięta, ponieważ bakterie probiotyczne, które tu się znajdują same produkują enzym laktazę rozkładający laktozę.

Jak często karmić:

od 2.-3.mies. życia dzienną dawkę karmy dzielimy na 5 karmień
od 3.-5. mies. życia dzienną dawkę karmy dzielimy na 4 karmienia
od 5.-7. mies. życia dzienną dawkę karmy dzielimy na 3 karmienia
od 7.-12. mies. życia dzienną dawkę karmy dzielimy na 2 karmienia
od 12 mc życia karmimy jeden lub dwa razy dziennie

W okresie wzrostu, młode zwierzęta mogą mieć stały dostęp do suchej karmy, o ile nie mają tendencji do przejadania się czy tycia.

WAŻNE: Zwierzę powinno mieć stały dostęp do świeżej wody!

Dorastające psy, jeżeli mają skłonności do tycia, żywimy sposobem racjonowanym. (wydzielamy ustalone porcje).

Wróć do spisu treści