Jak przygotować zwierzę do narkozy - Gabinet Weterynaryjny Lublin Lwowska 4

Gabinet Weterynaryjny
lek. wet. Sławomir Skrzypiec
20-128 Lublin ul. Lwowska 4
Czynny :
Ponie.- Piątek. : 9.00 - 18.00
Sobota : 9.00 - 12.00
tel. 81-534-41-82
tel. kom. 501-632-114
Przejdź do treści

Jak przygotować zwierzę do narkozy

Porady
Przygotowanie zwierzęcia do znieczulenia ogólnego (narkozy)

24 godziny przed operacją z zastosowaniem narkozy, musimy przeprowadzić głodówkę zwierzęcia.
4 godziny przed operacją wstrzymujemy podawanie płynów.
Postępowanie takie jest niezbędne, aby zminimalizować ryzyko związane z podawaniem środków narkotycznych.
Środki narkotyczne wywołują odruch wymiotny. Pełny żołądek może nasilać wymiotny przy wprowadzaniu narkozy, a to stanowi duże zagrożenie dla zwierzęcia, gdyż może spowodować zachłyśnięcie się treścią pokarmową. Przedostanie się treści pokarmowej do dróg oddechowych może wyzwolić reakcje chorobowe dróg oddechowych (zachłystowe zapalenie płuc), nawet zagrażające życiu zwierzęcia.
Gdy zwierzęta przebywają swobodnie poza domem, należy je na 24 godziny przed narkozą przetrzymać w zamknięciu i wyprowadzać na niemęczące spacery, aby mieć pewność, że nie przyjmowały żadnego pokarmu.

Wybudzanie ze znieczulenia ogólnego (narkozy)

Funkcjonowanie organizmu po narkozie jest upośledzone przez kilka do kilkunastu godzin. W tym czasie zwierzę może wykazywać nadmierną wrażliwość na hałas, dotyk, jaskrawe światło. Zaburzenie równowagi może utrzymywać się przez kilka godzin po narkozie, dlatego legowisko musimy przygotować na podłodze, aby nie dochodziło do urazów w razie niekontrolowanych ruchów.
Kilka godzin po narkozie, przewód pokarmowy jest atoniczny (zaburzona jest perystaltyka jelit), dlatego, by zwierzak nie wymiotował po wybudzeniu, zalecam podanie pierwszego posiłku w bardzo małej ilości w postaci płynnej lub półpłynnej (¼ dawki normalnej) po kilku godzinach od wybudzenia, gdy zwierzę ma normalne odruchy, bez zaburzeń równowagi i orientacji.

Przy operacjach na przewodzie pokarmowym, obowiązują specjalne zasady postępowania pooperacyjnego, tutaj okres rekonwalescencji trwać może kilka tygodni, postępowanie dietetyczne ustalane jest po zabiegu, w zależności od przypadku chorobowego.

Zawsze należy pamiętać o zabezpieczeniu przed uszkodzeniem szwów. Zwierzę nie powinno mieć dostępu do rany pooperacyjnej. Do ochrony służą specjalne kołnierze i fartuchy.

Wróć do spisu treści